Deniz Cevizleri (Coco De Mer)
Deniz Cevizleri (Coco De Mer)

Gordon bir anda hereyi anlamt. Kendisi cennetteydi ve çevresindekilerde yasak meyvenin ta kendisiydi. Eer Havva, Âdem’e masum bir elma yerine bunlardan birini göstermise o zaman ilk erkek ilk kadnn hangi yerinin kendisi için ilginç olabilecei konusunda hiç kuku dumam olmalyd.

Çifte cevizin çifte sembolizmi olmas –kadn pelvisini saran kalp ekli- bunu daha etkileyici yapyordu.

Artk bu yasak meyvelerin yetitii 40 metrelik aaçlarn olgunlama çann insannkinden daha uzun olduunu ve dii aaçlarn 25 yandan önce meyve vermediklerini biliyoruz. Bu aaçlarn cevizlerinin büyüyüp olgunlamas da yedi yl sürmektedir aaçlarn her biri bin yl yaad için bugün gördüklerimiz “Bilgi Aacn” ndan sadece birkaç kuak sonrasdr.


Bu dev cevizlere Coco de Mer, yani deniz cevizleri ad verilir. Bu adn verilmesinin nedei gerçek kökenlei anlalmadan önce insanlarn bu meyveleri, deniz altndaki büyük bir palmiye aacnn meyveleri sanmasyd.

On yedinci yüzylda henüz kayna bilinmedii ve çok aznn görüldüü sralarda Kutsal Roma mparatoru 2. Rudolph bir tek tanesi için 500 süt inei vermeyi kabul etmiti. Vallee de Mai kefedilmeden önce meyveler o kadar esrarengizdi, o kadar nadir bulunuyordu ki, Çin’e birkaç tane gittiinde küçük sihirli muskalar yapmnda kullanlmlardr. Bu da karuyucu olarak ilk kullanmyd.

Cevizlerin cinsel çarmlar nedneiyle, afrodizyak olduu idda edilir ve bu erotik doalar aaçlarn üreme sistemi ile de vurgulanr.Erkek aaçlarn bir metre boyunda peni andran çiçekleri vardr, dii aaçlar ise dev meyveler verir. Dii ve erkek aaç birbirine yakndr ve yerli söylencelerine göre geceleri çiftleme sesleri duyulur.

Günümüzde ise Coco de Mer lerin biçimleri esas alnarak yaplan taklar berteket sembolleri olarak kullanlmaktadr.

Bolluk Bereket'in makalesini siz de AddThis eklentimiz ile paylan:
 

Yorum Ekleyin