Hdrelleze zel Sofralar
Hdrelleze zel Sofralar


Baharn ilk bayram Nevruz’u, 6 Mays’ta Erilce olarak adlandrlan ve 5 Mays’ 6 Mays’a balayan gece kutlanan Hdrellez takip eder. Yardm, bolluk, bereket ve uurun sembolü olarak bilinen bu iki dostun ölümsüzlük suyunu (âb- hayat / bengi su) içtiklerine inanlr. Sivas il merkezinde, kasaba ve köylerinde kuaktan kuaa süregelen töre ve törenleri ile hdrellez, uzun ve çetin ktan sonra, baharn müjdecisi çiçekler, yeeren otlar, snan hava, yavrulayan hayvanlar ve bunlarn krlara salnmas, canlanan tabiatla iç içe yaayan insanmz için de bahar cokusuyla gelen yaama sevincidir.

Hdrellez’de, komu hanmlarla beraber niyet çekme törenleri, yine birlikte gidilen, ne’eli kr elenceleri, toplu yenilen yemekler ile bütün gün enlenir. Hdrellez sabah yaplacak, “niyet çekme” (vicek / ibicek) için, bir gün öncesinin akamnda, içine her hanma ait yüzük, küpe, düme ve anahtar gibi herkesin kendi iareti olan bir küçük eya çömlek içine braklr, üzerine yeil yaprakl dallar konarak çömlein az krmz bir kreple balanr. Çünkü al ve yeil renkler murat ve mutluluun sembolüdür. Çömlek o akam, “gece Hzr’n urayaca inancyla” bir gül aacnn dibine braklr. Hdrellez sabah komu hanmlar çoluk çocuklaryla kararlatrlan bahçeli, avlulu bir evde toplanrlar. Sesleri güzel olan kzlar ve kadnlar bir ya da üç mâni söyler, yüzü duvakl kz çömlekten bir eya çeker, çkan yüzük, küpe vb. kiminse, söylenmi olan mâniden geleceinin nasl olaca, bahtnn açlmas, dilei konusunda yorumlar yaplr. 

Sivas yöresi mâni hazinesinden saçlan inci ve mercan dörtlükleri, gönüllerdeki arzu ve özlemleri dile getirir. Ardndan ne’e içinde yemekler ve börek, çörek, katmer gibi yiyecekler yenir. Hava güzelse öleden sonra topluca kr gezmelerine gidilir. Karlarn erimesiyle çoalan sular ile gürül gürül akan ehrin akarsularna, kada yazdklar arzuhallerini brakanlar olur. nsanolunun ümit dünyasndan doan ve gelien isteklerle bu yl için güzel dileklerde bulunulur. Akan suyun cokusuna bakarak öyle söylenir: 

"Senin demin bana, benim gamm sana!"

• Osmanllarda çok erken dönemden itibaren metinlerde “Nevrûz- Sultanî” olarak yer alan ve gelierek devam eden nevruz gelenei.

Çalal otlu balk buulama

Malzemesi: 

100 gr çala
300 gr levrek fileto
2 adet taze soan
2 adet taze sarmsak
1/4 demet taze kini
1/4 demet doranm radika
1/4 demet maydanoz
1/4 demet dereotu
1 yemek ka tereya
4 yemek ka zeytinya
1/2 çay ka tuz
2 yemek ka yourt
1 tatl ka un
1 adet yumurtann sars
1/2 limon suyu
2 su barda balk kemii suyu
1 çay ka hasbir (safran)

Hazrlan: 

Çalann çekirdei çkarlp kaynar suda halanr, kenara alnr. Levrek filetolar porsiyon halinde kesilip tavada zeytinya kzdrlr ve iki taraf çok az çevrilir. Balklar servis kabna alnr. Ayn tavada doranm taze sarmsak, soan, çala ve radika 1 – 2 dakika çevrilir. Sonra maydanoz, dereotu, kini yapraklar eklenir. Balk suyunun yars boaltlp kaynamaya braklr. Dier tarafta tencereye un, yumurta, yourt, tuz ve limon suyu konulup hafif atete stlr. Kalan balk suyu da tencereye konulurak kaynamaya braklr. 

Kaynaynca, çalal otlu karma dökülür. Hepsi bir tam kaynaynca, sos, balklarn üzerine dökülür. Frnda 170 derecede, 15 dakika piirilir. Servis ederken tavada tereya kzdrlp hasbiri eklenerek baln üzerine gezdirir. Scak olarak servis edilir.

Bolluk Bereket'in makalesini siz de AddThis eklentimiz ile paylan:
 

Yorum Ekleyin